بریج دندان و کاربردهای آن

آیا شما هم جزو افرادی هستید که به تازگی دندانی را از دست داده‌اید و به دنبال راهکاری برای جایگزین کردن دندان افتاده هستید؟ بریج دندان راهکاری مناسب برای افرادی است که دندان خود را از دست داده‌اند و به دنبال پر کردن فضای خالی ناشی از آن هستند. در این روش به صورت مصنوعی جای خالی دندان‌های از دست رفته پر خواهد شد و پلی میان دندان‌ها ایجاد می‌شود. ما در این مقاله قصد داریم تا بریج دندان و کاربرد آن را به شما معرفی کنیم.

بریج دندان و کاربردهای آن

بریج دندان یا پل دندان نوعی روش در دندانپزشکی بوده که فضای خالی بین دندان ها که در اثر افتادن یا از دست دادن دندان ایجاد شده را پر کرده و از حرکت دیگر دندان‌ها به سمت فضای خالی و بی نظمی دندانی در آن ناحیه جلوگیری می‌کند. اگر شما جزو آن دسته افرادی هستید که دندانی را کشیده‌اید و فاصله‌ای بین دندان‌های شما وجود دارد، بریج دندان گزینه‌ای عالی و مناسب برای شما است. بریج دندان اگر به درستی ساخته و روی لثه قرار گیرد هیچ تفاوتی با دندان اصلی فرد نداشته و دیگر افراد متوجه این تغییر نمی‌شوند.

بریج دندان چیست؟

روشی موثر و عالی جهت پر کردن فضای ناشی از دندان‌های از بین رفته یا افتاده است. بریچ دندان یا پل دندان به دسته‌ای از دندان‌ها گفته می‌شود که از نوع دندان مصنوعی بوده و بر روی لثه‌ها قرار می‌گیرد. این نوع از دندان‌ها که از نوع دندان‌های مصنوعی است می‌تواند به صورت دسته‌ای یا به صورت تکی ساخته و قرار گیرد. این روش یکی از مناسب‌ترین و عالی‌ترین روش‌ها به عنوان جایگزین روش ایمپلنت به حساب می‌آید.

همچنین بریج  به رنگ دندان ساخته شده و تشخیص آن توسط دیگر افراد به سادگی صورت نمیگیرد. بریج دندان به طور کلی به ۴ حالت انجام می‌شود که دندانپزشک پس از معاینه یکی از روش های آن را به شما معرفی می‌کند و در صورت تمایل شما آن را انجام می‌دهد. انواع بریج دندان شامل موارد زیر می‌شود:

  • بریج دندان معمولی
  • بریج دندان کانتیلور
  • بریج دندان مریلند
  • بریج دندان بر پایه ایمپلنت
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  علامت هایی که نشان می دهد دندان شما نیاز به عصب کشی دارد

موارد کاربرد بریج دندان

بریج دندان یک روش پرکاربرد و خاص در دندانپزشکی بوده که دندانپزشک پس از معاینه اولیه و در صورت تایید آن، بریج دندانی را برای پر کردن جای خالی دندان به شما معرفی می‌کند. موادی که در بریج دندانی استفاده شده است از مواد بسیار عالی و محکم بوده؛ همین امر موجب می‌شود تا طول عمر بسیار بالایی داشته و در برابر مقاومت خوبی داشته باشد.

بریج دندان نوعی روش ترمیمی و زیبایی در دندانپزشکی بوده که مناسب برای افرادی است که یک یا تعدادی دندان خود را از دست داده‌اند. این افراد برای پر کردن فضای ناشی از دندان از دست داده‌ خود می‌توانند به سراغ روش درمانی بریج بروند. نکته قابل توجه در خصوص بریج دندان، سالم بودن دندان‌های اطراف آن است. در صورتی که شما دندان خراب یا عفونی داشته باشید امکان انجام بریچ دندان برای شما نیست و قبل از این کار لازم است دندان های کناری تحت درمان و ترمیم قرار بگیرند.

بریج دندان

بریج دندان

مزایای بریج دندان

بریج دندان یا پل دندانی به دلیل کاربردی که دارد از مزایای مختلفی نیز بهره‌مند است. به عنوان مثال بریج دندان برعکس دندان‌های مصنوعی از دردسر بسیار پایینی برخوردار است. بریج برعکس دندان‌های مصنوعی ، دقیقا مشابه دیگر دندان ها با نخ دندان، مسواک و دهان شویه قابل تمیز کردن است؛ اما برای تمیز کردن دندان‌های مصنوعی باید آن را از محیط دندان خارج کرده و سپس شست‌وشو داد. بریج دندان کمک بسیار زیادی به فرم دادن دندان‌های اطراف می‌کند. به طوری که از کج شدن یا نامرتب بودن آن‌ها جلوگیری می‌کند. از دیگر مزایای استفاده از بریج دندان می‌توان به طول درمان آن اشاره کرد. طول درمان در بریج دندان بسیار کم بوده و بریج در زمان بسیار کوتاهی ساخته می‌شود.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  چه تمریناتی درد مفصل گیجگاهی-فکی (TMJ) را کاهش می دهند؟

شما می‌توانید با انجام بریج دندان و صرف هزینه‌ای کمتر، لبخندی زیبا را به چهره خود هدیه دهید. همچنین زیبایی دندان‌ها که به دلیل از دست رفتن دندانی دیگر از بین رفته است؛ باز می‌گردد. در این روش نیازی به جراحی جهت کاشت دندان نیست و به راحتی بریج دندان جایگزین دندان از دست رفته شما خواهد شد.

ایمپلنت؛ روشی برای جایگزینی بریج

همان طور که گفتیم بریج دندان شامل یک یا چند دندان مصنوعی است که به صورت روکش دندان تشکیل شده و در جای خالی دندان‌ها و روی دندان‌های دیگر به صورت پایه قرار می‌گیرد، اما یکی از مشکلات بریج دندان جایگزین کردن آن پس از ۱۰ سال است. یکی از روش‌های عالی و مناسب و جایگزین بریج دندان، ایمپلنت دندان بوده که افراد می‌توانند برای جایگزین کردن بریج خود به سراغ آن بروند؛ اما چرا روش ایمپلنت به عنوان جایگزین بریج برای پر کردن فضای خالی ناشی از افتادن یا از دست دادن دندان ها مناسب است؟ ایمپلنت دندان، بهترین روش برای جایگزینی دندان از رفته است که به صورت پایه تیتانیومی و سازگار با بدن، در استخوان فک کار شده و کاملا حسی شبیه دندان های طبیعی فرد خواهد داشت.  ایمپلنت باعث ماندگاری و ایجاد زیبایی لبخند تا آخر عمر برای شما می‌شود. همچنین خیال شما از بابت عمر ایمپلنت و طبیعی به نظر رسیدن آن راحت خواهد بود.

بریج دندان

بریج دندان

مشکلات و عوارض بریج دندان

بریج دندان مانند هر روش درمانی علاوه‌بر مزایای مختلفی که دارد دارای عوارضی نیز هست. به عنوان مثال برای قرار گرفتن بریج دندان باید دندان های اطراف و تکیه گاه، علاوه‌بر سالم بودن و عدم عفونت دندان، کمی تراشیده شده و آماده قرار گرفتن بریج بر روی آن باشد. همین موضوع باعث می‌شود تا شما حجم قابل توجهی از دندان‌های سالم خود را از دست دهید. از دیگر معایب استفاده از بریج دندان آسیب رسیدن به عصب دندان است. البته این موضوع بسیار نادر بوده اما می‌تواند خطرات بسیار جدی داشته باشد. همچنین اگر بریج درست قرار نگیرد باعث شل شدن و افتادن بریج و حساس شدن دیگر دندان‌ها نیز می‌شود. البته ناگفته نماند که اگر یک کلینیک معتبر و تحت نظر دندانپزشکی ماهر اقدام به انجام بریج دندان کند؛ قطعا می‌تواند تاثیر بسزایی در کیفیت و طول عمر آن داشته باشد و از عوارض نادر آن نیز کاملا در امان خواهید بود.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  التهاب پالپ دندان (پالپیت) چیست؟

پرسش های متداول

  • آیا بریج دندان با درد همراه است؟

هنگامی که مراحل و روند درمان این روش آشنا شوید خواهید دید که بریج دندان کاملا بدون درد بوده و در طول درمان هیچ دردی حس نمی‌شود.

  • ایمپلنت دندان انجام دهیم یا بریج دندان؟

اگر به دنبال روشی مادام‌العمر برای جایگزین دندان‌های از دست رفته خود باشید؛ ایمپلنت دندان توصیه می‌شود. به طور کلی ایمپلنت مزایای بسیاری دارد اما در مقابل بریج دندان نیز گزینه‌ای مناسب خواهد بود. بریج دندان نسبت به ایمپلنت هزینه کمتری داشته و طول درمان کمتری دارد.

  • هزینه بریج دندان چقدر است؟

عوامل مختلفی چون تعداد روکش، جنس روکش، کلینیک محل انجام و… مواردی هستند که روی قیمت بریج تاثیر مستقیم دارند. بنابراین قیمت بریج دندان پس از نظر اصلی دندانپزشک محاسبه خواهد شد.

  • طول عمر بریج دندان چقدر است؟

برای تعیین طول عمر این روش باید فاکتورهای مختلفی از جمله جنس بریج مورد بررسی قرار گیرد اما به طور کلی باید گفت که تقریبا طول عمر آن حدود 10 سال است.

بریج دندان

بریج دندان

سخن پایانی

اگر یک یا تعدادی از دندان‌های خود را از دست داده‌اید و به دنبال روشی مناسب جهت پر کردن جای خالی آن‌ها هستید ما به شما روش بریج دندان را معرفی می‌کنیم. بریج دندان دارای مزایای مختلفی است که یکی از آن‌ها طول درمان بسیار پایین آن است. به طوری که شما پس از گذشت چند روز از گذاشتن بریج دندان می‌توانید بدون مشکلی از آن استفاده کنید.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code