تحلیل استخوان فک چیست و چه علائمی دارد؟

یکی از مهم‌ترین استخوان‌های صورت استخوان فک نام دارد که بخش اصلی چهره را تشکیل می‌دهد. استخوان فک این امکان را به فرد خواهد داد تا بتواند درست صحبت کند و همچنین امکان درست جویدن غذا را نیز به فرد می‌دهد. زمانی که بنا به دلایلی فرد دچار تحلیل استخوان فک شود سلامت دهان و دندان مستقیماً تحت تأثیر قرار گرفته و فرد دچار مشکلات عدیده خواهد شد. به طور کلی عواملی مانند از دست دادن دندان و بیماری‌های لثه و برخی از مشکلات پزشکی می‌توانند در تحلیل استخوان فک تأثیر‌گذار باشند.

تحلیل استخوان فک چیست؟

آتروفی تحلیل استخوان فک در حقیقت تعارض‌های است که بر اثر برخی از بیماری‌های لثه و ریزش دندان به وجود می‌آید. در واقع تحلیل استخوان فک باعث عدم تقارن در ناحیه فک و صورت و مشکلات ناشی از تکلم در فرد می‌شود. برای درمان تحلیل استخوان فک در حال حاضر از پیوند استخوان استفاده می‌کنند که یکی از رایج‌ترین و متداول‌ترین روش‌های درمانی به شمار می‌آید. علائم بسیاری برای تشخیص تحلیل استخوان فک وجود دارد؛ لذا در صورت بررسی و مشکوک بودن به این علائم باید بلافاصله به یک متخصص جراحی لثه مراجعه کرد.

چه زمانی تحلیل استخوان فک رخ می ‌دهد؟

عوامل و دلایل مختلف و متعددی وجود دارد که باعث تحلیل استخوان فک می‌شود. همان طور که پیش از این نیز ذکر شد در واقع زمانی تحلیل استخوان فک اتفاق می‌افتد که فرد دچار افتادن دندان و همچنین برخی از بیماری‌های لثه باشد. عوامل دیگری نیز وجود دارد که می‌تواند دلیل بر تحلیل استخوان فک باشد. این عوامل مانند سیگار کشیدن باعث تغییر در تراکم استخوان در ناحیه فک می‌شود. زمانی که فرد دچار تحلیل استخوان فک می‌شود علائمی مانند تغییر در ساختار فک به وجود می‌آید.

تحلیل استخوان فک

تحلیل استخوان فک

نشانه و علائم تحلیل استخوان فک

افرادی که به بیماری پریودنتال مبتلا هستند از کاندیدای مبتلا شدن به تحلیل استخوان فک به شمار می‌آیند. لازم به ذکر است که تحلیل استخوان فک در اثر مرور زمان و به تدریج اتفاق می‌افتد و بسیاری از افراد مبتلا به تحلیل استخوان فک متوجه آن نخواهند شد. جهت تشخیص و بررسی و تحلیل استخوان فک لازم است تا به متخصص جراحی لثه مراجعه شود. متخصص جراحی لثه با استفاده از پرتو‌های ایکس و همچنین تصویر‌برداری می‌تواند اقدام به ارزیابی تراکم استخوان فک فرد بیمار نماید. در این صورت تشخیص این مشکل، درمان آن نیز امکان‌پذیر است.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  عفونت ایمپلنت

درمان تحلیل استخوان فک

در حال حاضر اگر بخواهیم بهترین روش و همچنین نتیجه بخش‌ترین روش را برای ترمیم بافت فک بیان کنیم باید بگوییم پیوند استخوان یکی از بهترین روش‌ها برای درمان تحلیل استخوان فک به حساب می‌آید. دندانپزشک یا جراح لثه از مواد پیوندی جایگزین برای پیوند استخوان فک تحلیل رفته استفاده می‌کند. طی این فرآیند پس از گذشت چند ماه بدن مواد پیوندی را جذب می‌نماید و بافت سالم را جایگزین بافت پیوندی می‌کند.

در این حالت بدن شروع به ترمیم و بازسازی حجم از دست رفته استخوان فک می‌نماید. مواد پیوندی که برای بافت تحلیل رفته استفاده می‌شود مواد استخوانی خود فرد و همچنین استخوان اهدا شده یا برخی از مواد پیوندی مصنوعی است. دندانپزشک برای متوقف ساختن روند تحلیل استخوان فک در وهله اول اقدام به پاکسازی عمیق سطح دندان‌ها تا ریشه می‌نماید این کار توسط دستگاهی به نام اسکیلر انجام می‌شود.

سپس با جایگزین کردن استخوان از دست رفته طی یک عمل جراحی پیوند استخوان، استخوان مورد نظر را برای رشد استخوان جدید در فک بیمار جایگذاری می‌کند. طی عمل جراحی پیوند استخوان، استخوانی را که در ناحیه مورد نظر جایگذاری شده بود، به مرور زمان شروع به رشد می‌کند و تراکم استخوانی را افزایش میدهد.

عوارض تحلیل استخوان فک

تحلیل استخوان فک تأثیر بسیار زیادی بر چهره و ظاهر فرد دارد، همچنین ابتلا به تحلیل استخوان فک باعث بروز مشکلات بسیار زیادی در سلامت دهان و دندان می‌شود. توجه نکردن به تحلیل استخوان فک در طولانی مدت عوارض بسیار شدیدی خواهد داشت. در حقیقت یکی از مهم‌ترین عوارض آن، بهم ریختن فرم صورت فرد بیمار است. فرم صورت فردی که به تحلیل استخوان فک دچار شده است، تغییر شکل داده؛ لذا دهان به عقب کشیده شده و صورت فرم فرو رفته به خود می‌گیرد.

در این حالت چانه شروع به تغییر زاویه می‌کند و عضلات صورت به طرز چشم‌گیری ضعیف می‌شوند چه بسا که انواع چین و چروک‌ها در نواحی مختلف صورت مخصوصاً در اطراف دهان به وجود می‌آید. لب‌های فرد نازک به نظر می آیند و تغییرات زیادی در صورت فرد بیمار به وجود می‌آید. متأسفانه تمامی این تغییرات با هم اتفاق می‌افتد و فرد را بسیار پیر‌تر از سن واقعی نشان خواهند داد. همان طور که ملاحظه کردید پیشگیری از ابتلا به تحلیل استخوان فک بسیار مهم است چرا که عوارض بسیار بد و شدیدی را به همراه خواهد داشت. تحلیل استخوان فک می‌تواند بر ساختار و همچنین ثبات دندان‌ها تأثیر مستقیم بگذارد و باعث جابه‌جایی دندان‌ها و حتی از دست دادن آنها شود.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  آیا گزینه های دیگری به جز عصب کشی برای دندان وجود دارد؟

عوارض دیگری مانند سردرد و همچنین درد در ناحیه صورت و فک و مشکلات تکلم و غذا خوردن و همچنین مشکل در ناحیه سینوس‌ها از دیگر عوارض بسیار مهم در ابتلا به تحلیل استخوان فک هستند. یکی دیگر از موارد مهم و حائز اهمیت این است که در بسیاری از مواقع مشاهده شده فرد مبتلا به تحلیل استخوان فک قادر به انجام برخی از کار‌های دندانپزشکی مانند کاشت دندان نیست. در صورتی که فرد بیمار درصد بسیار زیادی از استخوان فک را از دست داده باشد نمی‌تواند برای کاشت دندان اقدام نماید و پیش از آن لازم است که پیوند استخوان انجام دهد و تراکم استخوانی را بهبود بخشد.

جلوگیری از تحلیل استخوان فک

روش‌های بسیار زیادی وجود دارد که می‌تواند برای جلوگیری از تحلیل استخوان فک مؤثر باشد. یکی از مهم‌ترین عواملی که می‌تواند از تحلیل استخوان فک جلوگیری کند اقدام زودهنگام برای درمان است. همچنین عدم استعمال دخانیات و استفاده از یک سبک زندگی روتین و سالم می‌تواند تأثیر بسیار زیادی در حفظ سلامت فک داشته باشد. یکی از روش‌هایی که می‌توان به منظور جلوگیری از تحلیل استخوان فک مورد استفاده قرار داد ایمپلنت یا کاشت دندان است. این راه یکی از مؤثرترین راه‌ها برای جایگزین کردن دندان از دست رفته است که از تحلیل بیشتر استخوان فک نیز جلوگیری میکند.

ایمپلنت دارای ویژگی‌های یک ریشه دندان طبیعی بوده و باعث تحریک و بازسازی استخوان فک خواهد شد. در حقیقت مغز با تحریک بافت اطراف دندان باعث می‌شود تا منابع لازم برای استحکام و همچنین پایداری فک به ناحیه مورد نظر منتقل شود. از دیگر روش‌های جلوگیری از تحلیل استخوان فک، پیوند حفظ سوکت برای جلوگیری از تحلیل بافت است. این روش برای افرادی استفاده می‌شود که شرایط درمانی به وسیله ایمپلنت را ندارند. لازم به ذکر است این پیوند همزمان با جراحی کشیدن دندان انجام خواهد گرفت.

از مهم‌ترین روش‌های جلوگیری از تحلیل استخوان فک که باید بسیار مورد توجه قرار بگیرد تغییر سبک زندگی فرد است. استخوان فک نیز مانند بسیاری از استخوان‌های دیگر بدن به مواد مغذی خاصی احتیاج دارد. به طور کلی می‌توان گفت استخوان‌ها به کلسیم و ویتامین دی و همچنین پروتئین و فسفر نیاز ضروری دارند. بنابراین داشتن یک سبک زندگی و رژیم غذایی مناسب و مصرف میوه و سبزیجات باعث سلامت و استحکام استخوان‌ها خواهد شد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  نکروز پالپ دندان (دندان مرده)

در صورتی که استفاده از مواد مغذی برای فرد محدود شده باشد یا در دسترس نباشد می‌تواند از مکمل‌های غذایی روزانه به منظور تأمین مواد مغذی و سلامت استخوان‌ها و بدن استفاده کرد. همچنین استعمال سیگار و دخانیات باعث تحلیل رفتن استخوان‌های فرد خواهد شد، لذا حفظ سبک زندگی سالم و دوری از مصرف دخانیات می‌تواند در حفظ سلامت استخوان‌ها به ویژه استخوان فک مؤثر باشد.

تحلیل استخوان فک

تحلیل استخوان فک

پیشگیری از تحلیل استخوان فک در منزل

مراقبت و توجه به برخی از نکات مهم باعث می‌شود تا فرد به تحلیل استخوان فک دچار نشود. در حقیقت اگر فرد دندان‌های خود را به طور مرتب مسواک بزند و از نخ دندان استفاده نماید می‌تواند تا حد زیادی از تحلیل استخوان فک جلوگیری کند. استفاده از نخ دندان و تمیز کردن بین دندان‌ها می‌تواند از انباشت غذا‌ها و باکتری‌ها جلوگیری به عمل بیاورد. همچنین پیشنهاد می‌شود تا حداقل دو مرتبه در روز از مسواک استفاده کنید مخصوصاً زمانی که در رژیم غذایی‌تان از مواد قندی بیشتر استفاده می‌کنید.

مسواک زدن سبب می‌شود تا باکتری‌های مضر در دهان از بین بروند. داشتن یک رژیم غذایی مناسب نیز که مقدار کافی از ویتأمین c و ویتأمین دی و همچنین پروبیوتیک‌ها و کلسیم در سبد غذایی وجود داشته باشد می‌تواند باعث کاهش بیماری پریودنتال شود. همان طور که در قسمت بالا نیز اشاره شد بیماری پریودنتال یکی از عوامل تحلیل استخوان فک به حساب می‌آید که با رژیم غذایی مناسب سرشار از ویتأمین c و ویتأمین دی و همچنین پروبیوتیک‌ها به صورت چشم‌گیری کاهش پیدا خواهد کرد.

لازم به ذکر است استفاده از ویتأمین C سبب استحکام لثه خواهد شد. برای پیشگیری از تحلیل استخوان فک لازم است قندخون را مرتب بررسی کرد. در صورتی که فرد مبتلا به دیابت باشد امکان ابتلا به بیماری پریودنتال افزایش پیدا می‌کند؛ لذا بررسی قند خون بسیار مهم و ضروری خواهد بود.

جمع‌بندی

تحلیل استخوان فک مشکلی بسیار جدی محسوب می‌شود. در صورتی که برخی از علائم و نشانه‌های تحلیل استخوان فک که در این مقاله ذکر شد را داشتید، در این صورت برای جلوگیری از روند تحلیل استخوان فک بلافاصله با دندانپزشک مشورت کنید تا بتوانید درمان مورد نظر را زودتر شروع کرده و از تحلیل بیشتر پیشگیری کنید.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code