آشنایی با تغییر رنگ لثه و عوامل شکل ‌گیری آن

تغییر رنگ لثه یکی از از عارضه‌هایی است که بنا به دلایل مختلفی می‌تواند در فرد به وجود بیاید. با توجه به اینکه رنگ لثه افراد به نژاد آن‌ها بستگی دارد می‌تواند به رنگ قرمز و یا صورتی و حتی سیاه یا قهوه‌ای باشد. تغییر رنگ لثه نشان دهنده یک مشکل اولیه بهداشتی در دهان و دندان است. به همین دلیل آشنایی با تغییر رنگ لثه و عوامل شکل‌گیری آن باعث پیشگیری بسیاری از مشکلات و بیماری‌های موجود در این زمینه می‌شود. عوض شدن رنگ لثه به عنوان یک زنگ هشدار به حساب می‌آید که می‌تواند به دلیل ضعف در سیستم ایمنی بدن و همچنین به علت فشار‌های روانی و عصبی زیادی به وجود بیاید.

منظور از تغییر رنگ لثه چیست؟

لثه‌های هر فردی به صورت طبیعی به رنگ صورتی است. زمانی که تغییر رنگی در لثه به وجود می‌آید می‌تواند به عنوان یک نگرانی و هشدار برای فرد باشد. به طور کلی هرگونه تغییر رنگی در ساختار کلی لثه به منظور بروز یک عارضه تلقی می‌شود. به بیان دیگر زمانی که انباشت ملانین یا رنگدانه‌های تیره را در لثه داشته باشیم تغییر رنگ در لثه را شاهد خواهیم بود. لازم به ذکر است رنگ لثه‌ها بسته به نوع رنگ پوست افراد متغیر خواهد بود لذا افرادی که دارای پوست سیاه هستند اصولاً رنگ لثه‌های سیاه‌تری نیز دارند. در این گونه از افراد با توجه به رنگ پوست جای نگرانی وجود ندارد، اما در صورتی که در مخاط دهان یا در اطراف لثه ضایعات قهوه‌ای یا سیاه رنگ مشاهده شود احتمال بروز بیماری در فرد وجود دارد و باید بلافاصله با دندانپزشک در ارتباط باشد.

نشانه‌ های تغییر رنگ لثه

تغییر رنگ لثه می‌تواند نشانه‌های زیادی را به دنبال داشته باشد بر همین اساس می‌توان گفت با توجه به تغییر رنگ لثه و اینکه به چه رنگی تمایل پیدا کرده است، نشانه‌هایی را می‌توان بیان کرد. به طور کلی می‌توان گفت در اطراف لثه زائده‌های کوچکی به وجود می‌آید که به رنگ سیاه یا در برخی از مواقع به رنگ آبی خواهد بود و با رنگ کلی لثه مغایر است در این گونه از مواقع لازم است بلافاصله به دندانپزشک برای درمان مراجعه کنید.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  اهمیت مشاوره قبل از ایمپلنت در شروع روند درمان

علل تغییر رنگ لثه

علت‌های بسیار مختلفی برای تغییر رنگ لثه وجود دارد. به عنوان مثال التهاب می‌تواند باعث بروز تغییر رنگ در لثه شود. التهاب و ورم لثه به دلیل وجود باکتری و همچنین عفونت در لثه به وجود می‌آید. این باکتری‌ها مواد سمی تولید می‌کنند که موجب التهاب لثه خواهد شد. از عوامل دیگری که باعث تغییر رنگ لثه می‌شوند می‌توان به پریودنتیت اشاره کرد. در این بیماری به مرور زمان لثه‌ها تحلیل ‌می‌روند و پاکت‌های عمیقی در بین دندان و لثه به وجود می‌آید که این عارضه نیز باعث تغییر رنگ لثه خواهد شد. یکی دیگر از عواملی که باعث تغییر رنگ لثه می‌شود، بالا رفتن سن است. همچنین از علل دیگر تغییر رنگ لثه استعمال سیگار و دخانیات خواهد بود. مصرف برخی از دارو‌ها نیز می‌توانند از عوامل تغییر رنگ لثه باشند.

تغییر رنگ لثه

تغییر رنگ لثه

رنگ‌ های مختلف لثه بیانگر چه مشکلاتی می ‌تواند باشد؟

تغییر رنگ‌های مختلف لثه می‌تواند نشان دهنده بروز مشکلاتی در فرد باشد؛ لذا در قسمت زیر رنگ‌های مختلف لثه را بیان می‌کنیم و بیماری‌ها و مشکلات مربوط به هر یک را بررسی خواهیم کرد.

لثه صورتی

از سالم‌ترین بافت‌های رنگ لثه می‌توان به لثه صورتی اشاره کرد. به طور کلی می‌توان گفت این رنگ نشان دهنده سلامت کامل لثه‌ها بوده و در بسیاری از افراد رنگ طبیعی لثه به رنگ صورتی است. هرگونه تغییر رنگی بر روی رنگ طبیعی لثه نشان دهنده یک بیماری در لثه خواهد بود.

لثه قهوه ‌ای

در بسیاری از افراد که دارای رنگ پوست تیره هستند تغییر رنگ لثه به رنگ قهوه‌ای می‌تواند به دلیل قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید باشد چرا که نور خورشید می‌تواند بر روی ملانین لثه‌ها اثر بگذارد و باعث تیره‌تر شدن رنگ آن‌ها گردد. به همین منظور این تغییر رنگ پس از مدت زمان کوتاهی برطرف خواهد شد و جای نگرانی نیست و به عنوان یک بیماری نمی‌توان به آن نگاه کرد.

تغییر رنگ لثه به قرمز

متورم شدن لثه‌ها به دلیل التهاب موجود در آن‌ها است. در واقع از عواملی که باعث می‌شود تا لثه متورم و قرمز شود، وجود عفونت خواهد بود. التهاب لثه حتی می‌تواند منجر به خونریزی گردد. به طور کلی می‌توان گفت در بسیاری از مواقع مشاهده شده افرادی که دارای التهاب لثه هستند در زمان مسواک زدن خونریزی در ناحیه لثه دارند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  دیابت در درمان ایمپلنت چه تأثیری دارد؟

لثه زرد رنگ

یکی دیگر از نشانه‌های التهاب لثه وجود یک لایه زرد رنگ و یا لثه‌هایی که به رنگ زرد تمایل پیدا کرده اند میباشد. در این گونه مواقع التهاب لثه همراه با تورم لثه‌ها همراه خواهد بود. همچنین لازم به ذکر است ترشحاتی در صورت وجود زخم در ناحیه لثه به وجود می‌آید. علت این امر وجود یک عفونت ویروسی در ناحیه لثه خواهد بود.

لثه سیاه رنگ

گاهی از مواقع مشاهده می‌شود برخی از افراد به طور مادرزادی و به صورت ژنتیکی دارای لثه‌های سیاه رنگ هستند و یا بخشی از لثه آن‌ها تیره است. در این مواقع این موضوع به عنوان یک بیماری در نظر گرفته نمی‌شود، اما هنگامی که لثه‌ها در اثر گذشت زمان به رنگ تیره و سیاه تمایل پیدا کرده باشند می‌بایست علت آن را جویا شد. به عنوان مثال مصرف زیاد دخانیات و سیگار می‌تواند منجر به سیاهی و تیرگی لثه‌ها شود. برای درمان در این گونه موارد لازم است با دندانپزشک در ارتباط باشید تا توصیه های مناسب درمانی را دریافت نمایید.

تغییر رنگ لثه

تغییر رنگ لثه

لثه‌ های کمرنگ یا سفید رنگ

یکی از مهم‌ترین نشانه‌های وجود عفونت قارچی و همچنین عفونت ویروسی تغییر رنگ لثه به رنگ سفید است. در این گونه مواقع به محض اینکه مشاهده کردید رنگ لثه به سفیدی گرایش دارد، لازم است بلافاصله به دندانپزشک مراجعه کنید. همچنین وجود لکه‌ها و زخم‌ها نیز در بافت لثه باعث حساسیت بیشتر لثه خواهد شد و نیازمند درمان است.

لثه خاکستری رنگ

نشانه لثه خاکستری رنگ وجود یک مشکل در سیستم ایمنی بدن خواهد بود. بدین ترتیب رنگ خاکستری می‌تواند معمولاً به دلیل مصرف زیاد دخانیات و همچنین به علت تحمل زیاد استرس باشد. در واقع استرس زیاد موجب تضعیف سیستم ایمنی بدن می‌شود. همچنین یکی دیگر از دلایل تغییر رنگ لثه به خاکستری وجود یک عفونت باکتریایی در ناحیه دهان و گلو است. بنابراین مراقبت‌ها و مداخلات پزشکی می‌تواند در روند درمان بسیار تأثیر‌گذار باشد.

لکه‌ های تیره در لثه

علت‌های بسیار زیادی وجود دارد که می‌تواند موجب تغییر رنگ لثه باشد. به عنوان مثال تغییرات ملانین، سیگار کشیدن، مصرف دارو، بیماری آدیسون و عدم رعایت بهداشت دهان و دندان می‌تواند از علل بروز تغییر رنگ در لثه‌ها باشد. به همین دلیل بسیار مهم و حائز اهمیت است به مواردی که باعث تغییر رنگ در لثه‌ها می‌شود دقت کنید تا روند درمان راحت‌تر انجام شود.

تغییر رنگ لثه

تغییر رنگ لثه

آیا تغییر رنگ لثه درمان دارد؟

در حال حاضر با توجه به پیشرفت علم دندانپزشکی روش‌های مختلف و گوناگونی برای درمان تغییر رنگ لثه وجود دارد. به عنوان مثال زمانی که بیماری با عارضه تغییر رنگ لثه به دندانپزشک مراجعه می‌کند، دندانپزشک با در نظر گرفتن شرایط و نوع رنگ لثه بیمار روش‌هایی مانند استفاده از بلیچینگ لثه و یا همچنین استفاده از روش کاهش رنگدانه‌های لثه به وسیله لیزر و در برخی از مواقع روش‌های جراحی را برای درمان پیشنهاد می‌کند. روش‌هایی که برای درمان تغییر رنگ لثه مورد استفاده قرار می‌گیرد، می‌تواند در درمان بسیار مؤثر و تأثیر‌گذار باشد. نکته مهم و حائز اهمیت اینجاست که باید پیش از پیشرفت بیماری به دندانپزشک مراجعه کنید تا درمان مناسبی را برای لثه ها انجام دهد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  پریودنتیست کیست و چه زمانی باید به او مراجعه کرد؟

پیشگیری از تغییر رنگ لثه

به طور کلی می‌توان گفت لثه‌های تیره و همچنین ناسالم بر روی ظاهر هر شخص به صورت مستقیم اثر می‌گذارد و باعث ظاهری ناخوشایند در فرد خواهد شد. به همین علت باید توجه داشته پیشگیری یکی از عوامل بسیار تأثیر‌گذار برای جلوگیری از تغییر رنگ لثه خواهد بود. توجه به نکات و موارد زیر می‌تواند باعث عدم تغییر رنگ لثه‌ها گردد.

  • توجه داشته باشید که به صورت منظم و مرتب مسواک بزنید.
  • استفاده از دهانشویه بدون الکل می‌تواند باعث تقویت لثه‌ها شود.
  • نخ دندان یکی دیگر از ملزوماتی است که باید برای جلوگیری از تغییر رنگ لثه مورد استفاده قرار بگیرد.
  • با توجه به اینکه محل پرورش بسیاری از باکتری‌ها زبان است لذا توصیه می‌شود پس از مسواک زدن اقدام به تمیز کردن زبان نیز کنید.
  • در نهایت اصلاح شیوه زندگی یکی از عوامل مهم پیشگیرانه تغییر رنگ لثه به حساب می‌آید.
  • رژیم غذایی سرشار از کلسیم و آهن و ویتأمین c و همچنین ویتأمین دی می‌تواند بر استحکام لثه‌ها و دندان‌ها تأثیر بسیار زیادی داشته باشد.
  • از استرس دوری کنید چرا که استرس سیستم ایمنی بدن را مختل خواهد کرد؛ لذا برای داشتن دهان و دندان‌های سالم لازم است تا استرس را کنار بگذارید.

کلام پایانی

تغییر رنگ لثه می‌تواند نشان دهنده یک بیماری در فرد باشد. به همین دلیل بسیار مهم و حائز اهمیت است تا در صورت مشاهده تغییر رنگ لثه به دندانپزشک مراجعه کنید و به دنبال علت تغییر رنگ لثه باشید. عوامل زیادی باعث تغییر رنگ لثه می‌شوند. به طور کلی می‌توان استعمال دخانیات و همچنین سبک زندگی ناسالم و وجود برخی از بیماری‌های زمینه‌ای را از جمله عوامل موثر در بروز این عارضه دانست.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code