جراحی زاویه سازی فک

جراحی زاویه سازی برای برای تغییر فرم فک و باریک تر کردن آن انجام می شود. طی این جراحی، فک زاویه دار می شود. در مواردی، برای کاهش درد مفصل گیجگاهی-فکی (TMJ)و قرینه سازی فک، این جراحی انجام می شود.

جراحی زاویه سازی فک، تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. این جراحی معمولا خطر خاصی به همراه ندارد. البته، برای انجام جراحی باید به دندانپزشک متخصص مراجعه کنید. دستورالعمل هایی که جراح برای قبل و بعد از عمل در اختیارتان قرار می دهد، باید به طور دقیق دنبال شوند. معمولا توصیه می شود که از دارو های رقیق کننده خون استفاده نکنید و از سیگار کشیدن بپرهیزید.

پس از انجام جراحی، باید حداقل 2 تا 3 روز استراحت کنید. پروسه زاویه سازی فک بین 2 تا 4 ساعت طول می کشد. ممکن است مجبور شوید 1 تا 4 شب در بیمارستان بمانید تا دوران بهبودی طی شود.

اثرات جراحی زاویه سازی فک، دائمی است. اگر جراحی با هدف هم تراز کردن فک انجام شده باشد، ممکن است به بریس ارتودنسی نیاز پیدا کنید تا دندان هایتان هم مرتب و هم تراز شوند. اگر به دنبال راه حل دائمی برای فک خود نیستید، می توانید از بوتاکس یا فیلر ها استفاده کنید.

جراحی زاویه سازی فک چیست؟

جراحی خط فک (jawline surgery)، با نام جراحی ارتوگناتیک هم شناخته می شود. طی این پروسه، جراح شکل فک و چانه را تغییر می دهد. جراحی زاویه سازی، برای مشخص تر کردن فک و یا کاهش اندازه استخوان و باریک تر کردن فک و چانه انجام می شود. در مواردی، برای هم تراز کردن دندان ها و فک، از جراحی ارتوگناتیک کمک گرفته می شود.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  متخصص جراحی فک و صورت کیست؟

اگر از ظاهر فک خود راضی نیستید، در مفصل گیجگاهی-فکی احساس درد دارید و یا تزریق بوتاکس را نمی پسندید، جراحی زاویه سازی فک می تواند گزینه مناسبی برای شما باشد.

اگر هنوز در سنین رشد هستید، دست نگه دارید تا استخوان فک به طور کامل رشد کند و بعد به انجام جراحی فکر کنید.

هزینه جراحی زاویه سازی فک

علاوه بر هزینه های عمل جراحی، ممکن است تا 3 هفته نتوانید به فعالیت های عادی و روزمره خود بر گردید. بنابراین باید از محل کارتان، مرخصی بگیرید تا بتوانید دوران بهبودی را بدون مشکل پشت سر بگذارید. بهبودی کامل ممکن است 12 هفته طول بکشد.

آماده شدن برای جراحی

 • بسته به نوع جراحی فک، ممکن است از 12 تا 18 ماه قبل از انجام عمل، نیاز باشد که از بریس ارتودنسی استفاده کنید.
 • از 2 الی 4 روز قبل از زمان تعیین شده برای جراحی، باید خود را برای بستری شدن در بیمارستان آماده کنید.
 • لوازم مورد نیاز خود را در یک کیف بگذارید و با خود به بیمارستان بیاورید. اگر بلافاصله پس از اتمام جراحی، مرخص می شوید، با نزدیکان خود هماهنگ کنید تا شما را از بیمارستان به خانه برسانند.
 • قبل از انجام جراحی، دندانپزشک معمولا از شما می خواهد که سیگار را کنار بگذارید و از دارو های معینی دوری کنید.
جراحی زاویه سازی فک

جراحی زاویه سازی فک

جراحی زاویه سازی فک چگونه انجام می شود؟

در جراحی زاویه سازی فک، بخش هایی از استخوان تراشیده می شود تا اندازه و شکل فک تغییر کند. با تمرکز بر بخش عقبی فک (در نزدیکی گوش ها)، کاهش اندازه صورت می گیرد. هر گونه برآمدگی با تراشیدن استخوان از بین می رود و در نهایت، چهره ظاهری لاغر تر و باریک تر پیدا می کند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  هر آنچه که باید در مورد باندینگ دندان بدانید

از دیگر گزینه ها، می توان به ایمپلنت گذاری چانه اشاره کرد که به جراحی جداگانه نیاز دارد. در این پروسه، ایمپلنت در اطراف چانه قرار می گیرد و ظاهری تیز تر به  آن می بخشد.

مراحل جراحی زاویه دار کردن فک

 • در اکثر موارد، برای انجام جراحی فک تحت بیهوشی کامل قرار می گیرید.
 • برش ها در داخل دهان ایجاد می شوند تا بر روی صورت زخمی باقی نماند.
 • اگر فک یا دندان هایتان غیر هم تراز هستند، در جایگاه صحیح قرار داده می شوند.
 • ممکن است از صفحات استخوانی، پیچ، سیم و حلقه های پلاستیکی برای ثابت نگه داشتن فک در جای خود، استفاده شود. پیچ ها دائمی هستند و به مرور زمان در استخوان فک تلفیق می شوند.
 • اگر هدف از جراحی کوچک کردن فک باشد، برشی کوچک در داخل دهان، بین لثه ها و گونه ایجاد می شود.
 • جراح از لیزر یا اره بسیار کوچکی برای تراشیدن بخش هایی از استخوان، استفاده می کند.
جراحی زاویه سازی فک

جراحی زاویه سازی فک

نقاط هدف در زاویه دار کردن صورت

جراحی زاویه دار کردن فک بر استخوان فک، چانه و دندان ها تمرکز دارد و می تواند بر روی فک بالا، پایین و یا هر دو انجام شود. نقاط هدف بر اساس وضعیت فک و دندان های بیمار تعیین می شود.

ریسک ها و اثرات جانبی

مانند بیشتر جراحی های صورت، جراحی زاویه سازی فک می تواند اثرات جانبی و خطراتی به همراه داشته باشد؛ مانند:

 • ورم
 • از دست دادن خون
 • عفونت
 • بر جای ماندن اثر زخم
 • آسیب به اعصاب
 • درد
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  پالپ کپ (pulp cap) غیر مستقیم چیست؟

انتظارات پس از انجام جراحی زاویه سازی

پس از انجام جراحی، ورم کردن صورت کاملا طبیعی است. بسته به روند جراحی، معمولا تا چند روز باید در بیمارستان بمانید. جراح، اطلاعاتی در مورد مواد غذایی که می توانید بخورید، دارو های مسکنی که می توانید مصرف کنید، نحوه خوابیدن بدون این که به فک آسیب برسانید، در اختیار شما قرار می دهد. به علاوه، جراح تعیین می کند که چه موقع می توانید به کار یا مدرسه بر گردید.

پس از جراحی، نباید سیگار بکشید یا فعالیت سنگینی انجام دهید. زمانی که ورم فک و صورت از بین رفت، می توانید نتیجه کار را مشاهده کنید. تغییرات صورت گرفته دائمی هستند. ممکن است برای هم تراز کردن دندان ها با شکل جدید فک، لازم باشد که از بریس ارتودنسی استفاده کنید.

جراحی زاویه دار کردن فک در مقابل فیلر و بوتاکس

کسانی که می خواهند فرم فک خود را بدون انجام عمل جراحی تغییر دهند، می توانند از فیلر ها و بوتاکس استفاده کنند. البته، تزریق فیلر قادر به ایجاد تغییرات شدید نیست و فقط می تواند ویژگی های موجود را پر رنگ تر و واضح تر کند.

تزریق بوتاکس نیز، اثراتی مانند جراحی زاویه سازی دارد؛ با این تفاوت که تغییرات ایجاد شده دائمی نیستند. بوتاکس، با باریک کردن عضله ای در مجاورت فک، ظاهر صورت را باریک و لاغر تر می کند.

کلام آخر

بسیار مهم است که جراح، فردی ماهر و متخصص باشد. می توانید قبل از تصمیم به انجام عمل جراحی، به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید و با جراح در مورد این پروسه مشورت کنید. دندانپزشک متخصص جراحی فک، اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار می دهد.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code