شکستگی و در رفتگی فک

شکستگی فک به شکاف یا ترکی در استخوان فک بالا یا پایین گفته می شود. در رفتگی فک زمانی اتفاق می افتد که استخوان فک زیرین از جایگاه خود خارج شود. شکستگی یا در رفتگی می تواند دلایل مختلفی داشته باشد؛ مانند وارد شدن ضربه به صورت. باز کردن بیش از حد فک در هنگام خمیازه یا گاز گرفتن نیز ممکن است باعث در رفتگی شود.

هر دوی این اتفاقات می توانند باعث ایجاد درد شدید در فک و صورت شوند و دامنه حرکت فک را کاهش دهند. در اثر شکستگی فک، صورت کبود و متورم می شود و در رفتگی می تواند باعث غیر هم تراز شدن فک با جمجمه شود. روش درمان شکستگی به شدت آسیب بستگی دارد. در موارد خفیف، ممکن است نیازی به درمان تخصصی وجود نداشته باشد. پزشک یا دندانپزشک متخصص فک و صورت، با دست فک را دوباره جا می اندازد.

در این مقاله، عوامل ایجاد کننده، علائم و روش های درمان شکستگی و در رفتگی فک شرح داده می شود.

شکستگی و در رفتگی فک

شکستگی و در رفتگی فک

علل شکستگی و در رفتگی استخوان فک

استخوان فک پایین از سایر بخش های جمجمه جدا است. این دو بخش به وسیله مفصل گیجگاهی-فکی (TMJ) به هم متصل می شوند و بدین ترتیب، انسان ها این توانایی را پیدا می یابند که دهان خود را باز و بسته کنند. زمانی که فک پایین می شکند یا خرد می شود، ممکن است استخوان از جای خود خارج شود. در مواردی هم، استخوان دچار شکستگی می شود اما جایگاهش تغییر نمی کند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  پالپکتومی چیست؟

در رفتگی فک زمانی رخ می دهد که استخوان فک پایین از یک طرف یا از هر دو طرف، از مفصل گیجگاهی-فکی جدا شود. فک بالا هم می تواند دچار شکستگی شود. اما، شکستگی های فک بالا جزو آسیب های صورت به حساب می آیند؛ نه شکستگی فک. ضربه به صورت ممکن است باعث شکستگی یا دررفتگی فک شود. اینکه کدام یک از این اتفاقات رخ بدهد، به محل ضربه و شدت آن بستگی دارد. عوامل متعددی می توانند باعث ضرب دیدن صورت شود؛ مانند زمین خوردن یا صدمات حین ورزش.

باز کردن بیش از حد دهان نیز، در مواردی باعث در رفتگی فک می شود. موقعیت های زیر می توانند باعث باز شدن زیاد دهان شوند:

 • خمیازه کشیدن
 • گاز گرفتن
 • استفراغ
 • پروسه های درمانی دندانپزشکی

اختلالات مربوط به مفصل گیجگاهی-فکی، درد ایجاد می کنند و حرکات فک را تحت تاثیر قرار می دهند. افرادی که به این اختلالات مبتلا هستند، با احتمال بیشتری دچار در رفتگی فک می شوند. یک بار در رفتن فک هم، احتمال در رفتگی های متعدد را بالا می برد.

شکستگی و در رفتگی فک

شکستگی و در رفتگی فک

علائم و نشانه ها

شکستن و در رفتن فک علائم مشابهی دارند اما تفاوت های کلیدی نیز میان آن ها وجود دارد. از علائم شکستگی فک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • درد صورت و فک
 • احساس درد هنگام حرکت دادن فک؛ برای مثال در زمان باز کردن دهان یا جویدن
 • کبودی و ورم در صورت
 • گرفتگی فک و دشواری در حرکت دادن آن
 • لق شدن دندان ها
 • بی حسی صورت
 • کج شدن فک هنگام باز کردن دهان
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  لیفت سینوس پیش از ایمپلنت

ضربه ای که باعث شکستگی فک شود، بر دیگر بخش های صورت نیز تاثیر می گذارد. برای مثال، ممکن است بینی، دهان یا گونه ها هم دچار آسیب شوند. در صورت وقوع چنین اتفاقی، علائم بیشتری ظاهر می شوند.

علائم در رفتگی فک عبارتند از:

 • درد در صورت و فک
 • غیر هم تراز شدن فک با قسمت بالایی صورت
 • گرفتگی و سفت شدن فک
 • عدم توانایی بستن دهان
 • ایجاد اوربایت (overbite) یا آندربایت (underbite)
شکستگی و در رفتگی فک

شکستگی و در رفتگی فک

درمان

شکستگی ها و در رفتگی های فک معمولا به درمان اورژانسی نیاز دارند. باید تا زمان دریافت کمک درمانی، فک را ثابت نگه دارید؛ مثلا فک را به کمک دو دست نگه دارید و یا باندی را دور تا دور سر و فک بپیچید. روش درمان شکستگی با در رفتگی متفاوت است.

درمان شکستگی فک

نحوه درمان فک شکسته به شدت آسیب بستگی دارد. شکستگی های کوچک معمولا به صورت خود به خود بهبود می یابند؛ بدون این که به درمان تخصصی نیاز داشته باشند. البته، ممکن است پزشک یا دندانپزشک متخصص پیشنهاد دهد که فرد دارو های مسکن ضد درد استفاده کند و غذا های نرم بخورد تا آسیب فک جدی تر نشود.

شکستگی های شدید تر معمولا به جراحی نیاز دارند. ممکن است نیاز باشد که در دو طرف فک صفحات فلزی یا سیم هایی پیچ شوند تا در طول دوره بهبودی فشاری به فک وارد نشود. پروسه بهبودی تا چندین هفته طول می کشد. پس از این مدت، فرد باید تمریناتی را برای قوی کردن ماهیچه های فک که چندین هفته غیر فعال بودند، انجام دهد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  هر آنچه که باید در مورد باندینگ دندان بدانید

درمان در رفتگی فک

پزشک یا دندانپزشک متخصص فک و صورت، به صورت دستی فک در رفته را جا می اندازند. برای انجام این کار، فرد متخصص انگشت شست خود را در داخل دهان، روی دندان های عقبی فک پایین قرار می دهد و سایر انگشت های دستش را زیر فک می گذارد. سپس، فک پایین را به گونه ای حرکت می دهد که به جای اصلی خود بازگردد. در برخی موارد، دندانپزشک متخصص از نوع مخصوصی از بانداژ به نام بارتون (Barton bandage) استفاده می کند. این بانداژ دور سر و فک می پیچد. بدین ترتیب، دامنه حرکتی فک کاهش می یابد و فک راحت تر بهبود پیدا می کند. از این بانداژ در چند روز نخست پس از جا انداختن فک استفاده می شود.

همچنین، بهتر است در طول دوران بهبودی، فرد خمیازه نکشد و به طور کلی فک خود را خیلی باز نکند؛ چراکه حرکت زیاد می تواند بهبودی را به تاخیر بیندازد یا حتی باعث ایجاد آسیب شود. در موارد شدید، جراحی گزینه مناسبی است. برای مثال، کاهش اندازه رباط های اطراف فک می تواند به سفت و محکم شدن مفصل کمک کند و جلوی آسیب بیشتر را بگیرد.

شکستگی و در رفتگی فک

شکستگی و در رفتگی فک

کلام آخر

چشم انداز شکستگی یا در رفتگی فک بسته به شدت آسیب متفاوت است. شکستگی های جزئی معمولا خود به خود بهبود می یابند و به درمان تخصصی نیاز ندارند. موارد شدید تر باید به صورت اورژانسی درمان شوند و پروسه بهبودی آن ها چندین هفته طول می کشد. اگر فک به اندازه کافی استراحت نکند، دوران بهبودی طولانی تر می شود. انجام عمل جراحی نیز، پروسه بهبودی طولانی دارد.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code