متخصص جراحی فک و صورت کیست؟

متخصص جراحی فک کیست؟

متخصصان جراحی فک و صورت (maxillofacial surgeons)، برای رسیدگی به طیف گسترده ای از مشکلات،آسیب ها و جراحات آموزش دیده اند. آن ها می توانند بسیاری از مشکلات ایجاد شده در سر، گردن، دهان، فک و صورت را درمان کنند.

شما با کمک استخوان فک و دندان هایتان می توانید بجوید و گاز بزنید. فک و دهان شما، بخشی از شبکه صورت، سر و گردن هستند. در زمان جراحی فک، جراح عملیات تخصصی را بر روی صورت شما انجام می دهد.

یکی از دلایلی که افراد به جراحی فک نیاز پیدا می کنند، جایگزینی دندان ها است. تصادفات و برخی از بیماری ها، می توانند باعث شکستگی و یا افتادن دندان ها شوند. جراح فک و صورت می تواند دندان های از دست رفته را بازسازی و یا جایگزین کند.

برخی از بیماری های ناحیه فک و دهان مانند تومور ها و کیست ها، می توانند سلامت شما را به خطر بیندازند؛ مخصوصا اگر سلول ها از نوع سرطانی باشند. در چنین مواقعی، ممکن است برداشتن بخشی از استخوان فک و باز سازی آن، تنها راه درمان و نجات باشد.

در برخی افراد، فک بالا و پایین هم تراز نیستند و یا مفصل فک به درستی کار نمی کند. در این موارد، جراحی مفصل فکی-گیجگاهی (TJS) مشکل را حل می کند. پس، نتیجه می گیریم که جراحان فک و صورت طیف وسیعی از مشکلات و بیماری ها را درمان می کنند.

متخصصان جراحی فک در انجام چه کار هایی تخصص دارند؟

جراحان فک و صورت، توانایی درمان بسیاری از مشکلات مربوط به سر و گردن را دارند؛ از جمله:

  • غیر هم ترازی فک بالا و پایین
  • دندان عقل نهفته
  • جراحی بازسازی دهان
  • سرطان های صورت و گردن
  • ایمپلنت دندان
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  درباره کلینیک

متخصصان جراحی، در بیهوشی و کنترل درد نیز تبحر دارند؛ به طوری که بیمار پس از اتمام جراحی، هوشیاری کافی دارد و می تواند کلینیک را ترک کند.

به طور کلی، جراحان فک و صورت در راستای از بین بردن مشکلات و زیبا سازی، جراحی های گوناگونی انجام می دهند. بیهوشی حین عمل جراحی نیز، بر عهده این متخصصان است. پس از انجام جراحی، بیمار باید برای کنترل وضعیت خود، یک یا چند بار به جراح مراجعه کند.

متخصص جراحی فک و صورت تهران

متخصص جراحی فک و صورت تهران

تحصیلات جراح فک و صورت

پس از اتمام دوره 4 تا 5 ساله دندانپزشکی، افراد علاقه مند به جراحی فک و صورت وارد این رشته تخصصی می شوند. برای تکمیل دوره تخصصی جراحی، فرد مراحل زیر را پشت سر می گذارد:

  • تکمیل دوره 4 تا 6 ساله رزیدنسی جراحی. در طول این مدت، دندانپزشکان در انجام جراحی های سر، گردن، صورت و فک مهارت کسب می کنند.
  • در پایان این دوره، دندانپزشک باید در امتحان بورد ( بورد و پره بورد) شرکت کند. تنها در صورتی که این امتحان را پشت سر بگذارد، می تواند مدرک تخصص خود را دریافت کند.

جراح فک چه مشکلاتی را درمان می کند؟

بسیاری از مشکلاتی که جراحان فک و صورت درمان می کنند، جزو حیطه کاری جراحان دهان (oral surgeon) نیز محسوب می شود. در واقع کار این دو جراح به هم گره خورده است. جراح فک، در بخش صورت و گردن توانایی انجام پروسه های درمانی تهاجمی (invasive) را دارد.

متخصص جراحی فک و صورت تهران

متخصص جراحی فک و صورت تهران

ایمپلنت دندان (dental implants)

متخصص جراحی می توانند دندان ها بکشند و به جای آن ها ایمپلنت قرار دهند. ایمپلنت، به عنوان جایگزینی برای دندان عمل می کند و فواید زیادی از لحاظ زیبایی و سلامتی دارد.

متخصص جراحی فک و صورت تهران

متخصص جراحی فک و صورت تهران

جراحی بازسازی یا ترمیمی (reconstructive or reparative surgery)

این جراحان می توانند استخوان ها را بتراشند، مفصل ها را تنظیم نمایند و حتی حفرات استخوانی را بازسازی کنند. اگر بخشی از صورت شما شکسته است یا فک بالا و پایین تان هم تراز نیست، جراح فک و صورت می تواند صورت شما را بازسازی کند.

متخصص جراحی فک و صورت تهران

متخصص جراحی فک و صورت تهران

شکاف لب و کام (cleft lip or palate)

شکاف لب و کام از جمله نقوص مادرزادی هستند. این دو اختلال، هم از لحاظ زیبایی و هم از از لحاظ سلامتی، زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می دهند. متخصصان جراحی فک و صورت می توانند با انجام عمل جراحی این نقوص را برطرف کنند.

متخصص جراحی فک و صورت تهران

متخصص جراحی فک و صورت تهران

دندان عقل نهفته (impacted wisdom teeth)

دندان های عقل یا همان سومین دندان های مولر (molar)، معمولا به درستی از لثه بیرون نمی آیند و به صورت نهفته در بافت لثه یا استخوان باقی می مانند. جراحان فک به کمک عمل جراحی، این دندان ها را خارج می کنند. با انجام این کار، میزان درد کاهش می یابد و احتمال ایجاد عفونت نیز، کم می شود.

متخصص جراحی فک و صورت تهران

متخصص جراحی فک و صورت تهران

تحلیل استخوان و دندان (tooth and bone loss)

اگر دندان های دائمی فردی افتاده باشد، جراح فک می تواند ایمپلنت هایی را در استخوان قرار دهد. ایمپلنت جایگزین ریشه های دندان از دست رفته می شود. زمانی که ایمپلنت های تیتانیومی در استخوان قرار گرفتند، بیمار پروسه بهبودی چند هفته ای را پشت سر می گذارد. ایمپلنت در این مدت به استخوان فیوز می شود. سپس، بیمار دوباره به جراح مراجعه می کند و جراح در این مرحله، دندان مصنوعی را روی ایمپلنت های تیتانیومی قرار می دهد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  دندان های مصنوعی

در مواردی که استخوان به اندازه کافی برای نگه داشتن ایمپلنت تیتانیومی وجود نداشته باشد، از پیوند (bone graft) استفاده می شود. برای اطلاعات بیشتر در این مورد، می توانید با جراح فک و صورت مشورت کنید.

متخصص جراحی فک و صورت تهران

متخصص جراحی فک و صورت تهران

آسیب و جراحات صورت

جراح، بیماری که دچار آسیب و جراحت شده را معاینه می کند. اگر فک فرد دچار در رفتگی شده باشد، سریعا آن را جا به حالت عادی در می آورد. متخصص جراحی فک و صورت، با انجام جراحی های مختلف می تواند مشکلات ناشی از جراحات و آسیب ها را برطرف کند.

متخصص جراحی فک و صورت تهران

متخصص جراحی فک و صورت تهران

آپنه خواب (sleep apnea)

افرادی که دچار آپنه خواب هستند، در هنگام خواب به طور مکرر تنفس شان قطع می شود. آپنه خواب معمولا در اثر پوزیشن نادرست فک و یا تجمع بیش از حد بافت نرم در اطراف مجرای تنفسی، ایجاد می شود. چندین عمل جراحی برای برطرف کردن این مشکل وجود دارد. برای انتخاب بهترین روش جراحی، متخصص جراحی فک با متخصصان خواب مشورت می کند.

متخصص جراحی فک و صورت تهران

متخصص جراحی فک و صورت تهران

چه زمان باید به جراح فک مراجعه کنید؟

دلایل متعددی برای مراجعه به متخصص فک و صورت وجود دارد. ممکن است دندانپزشک، شما را به جراح فک ارجاع دهد و یا صورت شما در سانحه ای دچار آسیب شود. بسیاری از افراد در مواقع اورژانس، مجبور می شوند به جراح فک مراجعه کنند. دلایل زیر، از جمله دلایل رایج مراجعه به متخصص جراحی فک و صورت است.

مشکلات اسکلتی و استخوانی

جراحان فک، توانایی برطرف کردن مشکلات اسکلتی را دارند؛ مانند غیر هم ترازی فک پایین و بالا. اگر دچار درد مزمن در ناحیه مفصل فکی-گیجگاهی (TMJ) هستید، دندانپزشک شما را به جراح فک ارجاع می دهد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  شکستگی و در رفتگی فک

سرطان های صورت، دهان و گردن

برداشتن غده های سرطانی ناحیه صورت و گردن نیز، در اکثر مواقع بر عهده جراحان فک و صورت است. این متخصص، بدون آسیب رساندن به اعصاب ظریف ناحیه صورت و گردن، بافت سرطانی را بر می دارند.

جراحی ترمیمی و بازسازی

اگر در اثر تصادف، صورت فردی آسیب ببیند، جراح فک و صورت می تواند با انجام جراحی های متعدد مشکلات وی را حل کند. برای مثال، اگر کسی دندان هایش را از دست داده باشد، متخصص ایمپلنت های دندان را به عنوان جایگزین قرار می دهد.

جراحی های زیبایی

متخصص جراحی، بسیاری از جراحی های زیبایی مربوط به صورت را نیز انجام می دهند.

در ویزیت جراح فک و صورت چه اتفاقی می افتد؟

در یک دنیای ایده آل، شما طبق نوبت خود به کلینیک جراح فک مراجعه می کنید. اما در واقعیت، بسیاری از بیماران به طور اورژانس به جراح فک و صورت نیاز پیدا می کنند و نوبتی در کار نیست. برخی به دلیل آسیب های ناشی از تصادف، باید هر چه سریع تر تحت درمان قرار بگیرند. البته در مواردی مانند کشیدن دندان عقل یا جراحی های زیبایی، بیمار و دندان پزشک بر سر زمانی برای انجام جراحی به توافق می رسند و فوریتی در کار نیست.

کلام آخر

آنچه که باید بدانید این است که دندان پزشکان جراح فک و صورت، افرادی خبره و بسیار ماهر هستند و در انجام عمل های جراحی پیچیده تبحر خاصی دارند. آن ها سال های طولانی برای درمان مشکلات فک و صورت آموزش دیده اند. پس، بایستی که به جراح خود اعتماد کامل داشته باشید.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code