متخصص پروتز دندان و ایمپلنت کیست؟

متخصص پروتز دندان و ایمپلنت (prosthodontist)، دندانپزشکی است که در پروسه های پیچیده مربوط به ترمیم، بازسازی و جایگزینی دندان های پوسیده و از دست رفته تخصص دارد. دندانپزشکان متخصص پروتز، از ابزار مصنوعی برای جایگزینی دندان های از دست رفته و یا پوسیدگی و خراب، استفاده می کنند. این متخصصان، در کاشت ایمپلنت دندانی (dental implant)، روکش (crown)، بریج یا پل(bridge)، دندان های مصنوعی یا دنچر (dentures) و اختلال های مربوط به فک، آموزش دیده اند و مهارت دارند.

سالانه، افراد زیادی ایمپلنت دندانی دریافت می کنند. کاشت ایمپلنت، اکثرا تحت نظر جراحان فک و صورت و یا پروستودنتیست ها انجام می شود.

متخصص پروتز دندان و ایمپلنت

متخصص پروتز دندان و ایمپلنت

دندانپزشک متخصص پروتز دندان، چه کاری انجام می دهد؟

برخلاف دندانپزشک عمومی، متخصص پروتز دندان و ایمپلنت برای ترمیم و بازسازی دندان های طبیعی و جایگزینی دندان های از دست رفته، آموزش تخصصی دیده است. دندان های افتاده یا کشیده شده، با دندان های مصنوعی، ایمپلنت های دندانی و روکش جایگزین می شوند. متخصص پروتز دندان و ایمپلنت ها می توانند برای درمان اختلال های سر و گردن، فوق تخصص بگیرند و بخش های از دست رفته فک و صورت را بازسازی کنند.

چه موقع باید به متخصص پروتز دندان و ایمپلنت مراجعه کنید؟

دلایل متعددی برای مراجعه به متخصص ترمیم و بازسازی دندان وجود دارد؛ برای مثال، صدمه به دهان و دندان ها در یک تصادف، اختلالات مادرزادی و یا انجام پروسه های زیبایی. دندانپزشکان دیگر نیز، توانایی انجام این سرویس ها را دارند اما متخصصان پروتز دندان و ایمپلنت از مهارت و تجربه بیشتری برخوردارند و توانایی انجام درمان های پیچیده را دارند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  پالپ کپ (pulp cap) غیر مستقیم چیست؟

متخصصان پروتز دندان و ایمپلنت، توانایی درمان مشکلاتی از قبیل شکاف کام، اختلالات مربوط به خواب (خر و پف و آپنه خواب) و جراحات دهان را دارند. در موارد حاد، متخصصان پروتز دندان و ایمپلنت با تیمی از دیگر متخصصان دندانپزشکی، پروسه درمان را انجام می دهند.

از جمله سرویس های تخصصی و درمان هایی که پروستودنتیست ارائه می دهد، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

متخصص پروتز دندان و ایمپلنت

متخصص پروتز دندان و ایمپلنت

بریج و دندان مصنوعی

دندانپزشکان متخصص پروتز دندان، در جایگذاری روکش، بریج یا پل و دنچر های متحرک و ثابت مهارت دارند. در ابتدا، متخصص پروتز دندان و ایمپلنت سلامت لثه ها و استخوان فک بیمار را بررسی می کند و با توجه به وضعیت، پروتز را در اندازه وشکل مناسب طراحی می کند.

اگر تعداد زیادی از دندان های خود را از دست داده اید، متخصص پروتز دندان به احتمال زیاد، دنچر (dentures) را به شما پیشنهاد می دهد. دندان های مصنوعی با روش های گوناگون در دهان قرار می گیرند؛ برای مثال، به ایپملنت ها و یا دندان های طبیعی شما اتصال پیدا می کنند. پروستودنتیست پس از معاینه دقیق، بهترین روش را پیش روی شما قرار می دهد. بهترین دنچر ها و دندان های مصنوعی، به گونه ای طراحی می شوند که کاملا طبیعی به نظر برسند و در دهان راحت باشند. البته، برخی افراد به طور کلی، با استفاده از دندان مصنوعی و دنچر راحت نیستند.

اگر یک یا تعداد کمی از دندان هایتان را از دست داده اید، متخصص پروتز دندان و ایمپلنت احتمالا بریج یا همان پل (bridge) را به عنوان متد درمان انتخاب می کند. بریج، یک یا چند روکش است که به هم متصل هستند و یک واحد را تشکیل می دهند. بریج، به یکی دندان های سالم مجاور فیکس می شود و از این طریق در جای خود ثابت می ماند. پس، جای خالی دندان های از دست رفته با بریج پر می شود و ظاهر طبیعی ردیف دندان ها بر می گردد. توجه داشته باشید که پل دندانی، نیاز به مراقبت ویژه دارد و باید به طور منظم تمیز شود.

متخصص پروتز دندان و ایمپلنت

متخصص پروتز دندان و ایمپلنت

کاشت ایمپلنت

دندانپزشک متخصص ترمیم و بازسازی، ابتدا وضعیت لثه ها و فک را بررسی می کند. سپس، ایمپلنت دندانی (dental implant) را با شکل و اندازه مناسب طراحی می کنند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  مشکلات احتمالی ایمپلنت های دندانی

در سال های اخیر، ایمپلنت های دندانی به عنوان متد محبوب جایگزینی دندان های از دست رفته، شناخته شده اند. ایمپلنت شامل یک پایه تیتانیومی (titanium post) و یک دندان مصنوعی (false tooth) است.

متخصص پروتز دندان و ایمپلنت ممکن است بخش جراحی پروسه کاشت ایمپلنت را به متخصص دیگری واگذار کند اما طراحی ایمپلنت و پروتز همواره بر عهده او است. پایه تیتانیومی در استخوان فک فیکس می شود. سپس، دندان مصنوعی (false tooth) بر روی این پایه قرار می گیرد. شکل ظاهری ایمپلنت با دندان طبیعی مو نمی زند و تشخیص این دو از هم، کار دشواری است.

متخصص پروتز دندان و ایمپلنت

متخصص پروتز دندان و ایمپلنت

اختلالات مربوط به فک، خواب و خر و پف

برای برطرف کردن مشکلات مربوط به ناحیه گیجگاهی-فکی یا تمپورو مندیبولار (temporomandibular)، خواب و خر و پف نیز می توانید به پروستودنتیست مراجعه کنید.

ناحیه گیجگاهی-فکی (TMJ) شامل عضلات و مفصل های اطراف فک می شود. مشکلات مربوط به این بخش، در زمان خمیازه کشیدن، جویدن و در زمان خواب، بیشتر خود را نشان می دهند. دندانپزشک متخصص پروتز، با معاینه دقیق بیمار، بهترین راه درمانی را بر می گزیند.

اختلالات تمپورو مندیبولار یا تی ام جی (TMJ)، بسیار دردناک هستند و زمانی اتفاق می افتند که اعصاب این بخش ملتهب می شوند. بیماران برای کاهش یا از بین بردن این درد به متخصصان پروتز دندان و ایمپلنت مراجعه می کنند. یکی از روش های درمانی، استفاده از بایت گارد (bite guard) است. بایت گارد، فشار روی مفصل گیجگاهی-فکی را کاهش می دهد. در برخی موارد، فیزیوتراپی و استفاده از مسکن ها، تجویز می شود.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  دیابت در درمان ایمپلنت چه تأثیری دارد؟

بازسازی دندان

دندان ممکن است به علت ضربه، پوسیدگی و فاکتور های دیگر، آسیب ببیند. متخصص پروتز دندان و ایمپلنت می تواند طی پروسه بازسازی و ترمیم، ظاهر و کارایی دندان را احیا کند. روکش کردن دندان در پروسه عصب کشی (root canal) نیز، می تواند بر عهده دندانپزشک متخصص پروتز باشد. برای جایگذاری ونیر پورسلین نیز، می توان به پروستودنتیست ها مراجعه کرد. ونیر پورسلین (porcelain veneer)، لایه نازکی از مواد چینی است که روی دندان ها چسبیده می شود.

دندانپزشک متخصص، از مواد چسبی برای تغییر شکل دندان ها استفاده می کند. این عوامل چسبنده، می توانند در از بین بردن فاصله خالی میان دندان ها، تغییر شکل دندان و یا تغییر شکل ظاهری لبخند، نقش داشته باشند.

بازسازی مربوط به سرطان دهان

برای درمان سرطان های دهان، ممکن است بخش های حاوی سلول های سرطانی، برداشته شوند. متخصص پروتز دندان و ایمپلنت با انجام جراحی بازسازی، می تواند مشکلات ظاهری و زیبایی پس از درمان سرطان را برطرف کند.

متخصص پروتز دندان و ایمپلنت

متخصص پروتز دندان و ایمپلنت

در ویزیت متخصص پروتز دندان، چه اتفاقی می افتد؟

امکان دارد دندانپزشک، پس از معاینه دندان هایتان، شما را به پروستودنتیست ارجاع دهد. ویزیت دندانپزشک متخصص کمی با چکاپ های معمولی متفاوت است.

معمولا زمانی به متخصص ترمیم و بازسازی دندان مراجعه می شود که فرد از ظاهر یا عملکرد دندان های خود راضی نباشد.

سابقه دندانپزشکی و معاینه

پیش از هر چیز، متخصص پروتز دندان و ایمپلنت سابقه دندانپزشکی شما را با دقت بررسی می کند. اگر به ایمپلنت یا دنچر نیازداشته باشید، برای انجام پروسه درمانی باید چند بار دیگر نیز به متخصص مراجعه کنید.

متخصص پروتز دندان و ایمپلنت

متخصص پروتز دندان و ایمپلنت

کلام آخر

همانطور که گفته شد، متخصصان پروتز دندان و ایمپلنت در کاشتن ایمپلنت دندانی، جایگذاری بریج، دنچر و ونیر پورسلین، تخصص دارند. معمولا دندانپزشکی که به طور منظم چکاپ های دندانی تان را انجام می دهد، شما را به پروستودنتیست معرفی می کند. متخصص پروتز دندان و ایمپلنت، سوابق دندانپزشکی را بررسی می کند و پس از انجام معاینه تخصصی، بهترین راه های درمانی را به شما پیشنهاد می دهد.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code