ونیر دندان چیست؟

ونیر چیست؟

ونیر ها (veneers)، روکش های نازک و هم رنگ دندان هستند که به سطح جلویی دندان ها می چسبند تا ظاهر آن ها را بهتر کنند. ونیر های دندان معمولا از جنس پورسلین (porcelain) یا رزین-کامپوزیت هستند و به طور دائمی روی دندان ها قرار می گیرند.

ونیر در درمان دندان هایی که دچار ترک و شکستگی شده اند، تغییر رنگ داده اند و یا کوچک تر از حد طبیعی هستند، کاربرد دارد. برخی افراد با گذاشتن 6 تا 8 ونیر روی دندان هایشان، ظاهری زیبا تر و مرتب تر به لبخند خود می بخشند. ونیر معمولا روی 8 دندان جلویی فک بالا قرار می گیرد.

انواع مختلف ونیر دندان

ونیر دندان معمولا از پورسلین ساخته می شود. گذاشتن ونیر های سنتی، به آماده سازی احتیاج دارد اما امروز ونیر هایی به بازار آمده اند که به هیچ گونه آماده سازی قبلی نیاز ندارند. به این نوع از ونیر ها، لومینیر (lumineers) و ویوانیر (vivaneeres) نیز گفته می شود. نصب این نوع از ونیر ها سریع تر و آسان تر است.

برای گذاشتن ونیر های سنتی، مقداری از ساختمان دندان تراشیده می شود. در مواقعی کل لایه مینای دندان برداشته می شود. با انجام این کار، ونیر به خوبی در جای خود قرار می گیرد. این پروسه غیر قابل برگشت است و می تواند تا حدی دردناک باشد. به همین دلیل، معمولا تحت بی حسی انجام می شود.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  ونیر کامپوزیتی

برای گذاشتن نوع دیگر ونیر که به آماده سازی نیاز ندارد، دندانپزشک تغییرات خیلی کوچکی در دندان ایجاد می کند. به جای تراشیدن مینا و لایه های زیرین مانند پروسه نصب ونیر سنتی، تنها بخش ناچیزی از مینا برداشته می شود. در بسیاری از موارد، از بی حسی استفاده نمی شود.

ونیر دندان با ایمپلنت و روکش دندان تفاوت دارد. ونیر فقط سطح جلویی دندان را می پوشاند. ایمپلنت جایگزین کل دندان می شود. روکش دندان، برخلاف ونیر، همه دندان را می پوشاند.

ونیر دندان

ونیر دندان

هزینه ونیر دندان

ونیر های سنتی معمولا از نظر هزینه به صرفه تر هستند. هزینه نهایی به فاکتور های مختلفی بستگی دارد؛ مانند نوع ونیر، برند مورد استفاده، محل زندگی و تجربه دندانپزشک.

مزایای استفاده از ونیر چیست؟

بزرگ ترین مزیت ونیر، بهتر کردن ظاهر دندان های شما است. ونیر های دندانی لبخند شما را زیبا تر و درخشان تر می کنند. از ونیر برای درمان موارد زیر استفاده می شود:

  • ترک یا شکستگی دندان ها
  • تغییر رنگ شدید دندان ها
  • وجود فضای خالی میان دندان ها
  • داشتن دندان های کوچک تر از حد نرمال
  • غیرعادی بودن شکل دندان ها

ونیر های دندان معمولا بیش از 10 سال عمر می کنند. البته، عمر ونیر به نوع و برند مورد استفاده بستگی دارد.

ونیر دندان

ونیر دندان

آماده شدن برای دریافت ونیر

قبل از گذاشتن ونیر، باید به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید تا دندانپزشک گزینه های پیش رو را برای شما توضیح دهد. به علاوه، می توانید درباره تعداد ونیر هایی که می خواهید بر روی دندان هایتان قرار دهید، با او مشورت کنید.

در برخی موارد، اگر دندان ها کج و غیر هم تراز باشد، ابتدا باید بریس ارتودنسی استفاده شود. پس از مرتب شدن دندان ها می توان ونیر ها را جایگذاری کرد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  ایمپلنت های دندانی تیتانیومی

ممکن است دندانپزشک از دهان شما عکس رادیوگرافی تهیه کند تا سلامت دندان ها را بسنجد. اگر دندان های شما دچار پوسیدگی شده باشند، به عصب کشی نیاز داشته باشید و یا دچار بیماری لثه شده باشید، گزینه مناسبی برای دریافت ونیر نیستید.

در ویزیت بعدی، دندانپزشک حدود نیم میلی متر از دندان شما را می تراشد تا ونیر بتواند به خوبی روی دندان قرار بگیرد. سپس، قالبی از دندان تهیه می شود. در آزمایشگاه های تخصصی، از روی قالب، ونیر طراحی و ساخته می شود.

ونیر دندان

ونیر دندان

ونیر چگونه روی دندان قرار می گیرد؟

ساختن ونیر از قالب دندان، حدود 1 تا 2 هفته طول می کشد. پس از این که ونیر آماده شد، می توانید به دندانپزشک مراجعه کنید. در این ویزیت، ونیر ساخته شده از نظر شباهت به دندان های دیگر سنجیده می شود. در صورتی که همه چیز مطابق میل باشد، دندانپزشک ونیر را روی دندان می چسباند.

ابتدا، دندان به خوبی تمیز می شود تا باکتری ها در زیر ونیر تجمع پیدا نکنند و باعث پوسیدگی نشوند. سپس، دندانپزشک با استفاده از ابزار های مخصوصی، سطح دندان را می تراشد تا کمی ناهموار شود. این کار برای چسباندن ونیر لازم است و باعث می شود ونیر بهتر و محکم تر روی دندان قرار بگیرد.

دندانپزشک از نوعی سیمان مخصوص برای چسباندن ونیر به دندان استفاده می کند. این سیمان در معرض اشعه فرابنفش، سخت می شود. کل پروسه گذاشتن ونیر، بیش از دو ساعت طول نمی کشد. استفاده از بی حسی موضعی ممکن است پروسه را طولانی تر کند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  بریج دندان و کاربردهای آن

مراقبت و نگهداری از ونیر

برخلاف دیگر پروسه های درمانی، بهبودی از گذاشتن ونیر زمانبر نیست. هنگامی که ونیر به دندان چسبانده شود و اثر بی حسی از بین برود، می توانید همه فعالیت های روزمره را انجام دهید. در زمان بی حسی، مراقب باشید زبان یا گونه خود را گاز نگیرید.

در مواردی، بلافاصله پس از گذاشتن ونیر، ممکن است احساس کنید که سطح آن ناهموار است. این حس ممکن است به این خاطر باشد که در نقاطی از دندان، در زیر ونیر مقدار سیمان بیشتری وجود دارد. این نقاط ناهموار به طور خود به خودی پس از چند روز از بین می روند. در صورتی که این احساس ادامه پیدا کرد، با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

ونیر های سنتی که از جنس پورسلین هستند، بین 10 تا 15 سال عمر می کنند. نوع دیگر ونیر که به آماده سازی نیازی نداشت، طول عمری بین 5 تا 7 سال دارد. نحوه مراقبت و نگهداری از ونیر، در مدت زمان ماندگاری آن تاثیر به سزایی دارد. برای مراقبت بهتر از ونیر، بهتر است نکات زیر را رعایت کنید:

  • اشیای سخت مانند خودکار، یخ یا ناخن را نجوید.
  • از دندان هایتان برای بازکردن بسته ها و شیشه ها استفاده نکنید.
  • سعی کنید با دندان های جلویی نجوید. غذا های سفت را با دندان های عقبی خرد کنید.
  • اگر در طول شب دندان های خود را روی یکدیگر می فشارید، ریتینر یا گارد دهان تهیه کنید تا به ونیر آسیبی نرسد.
  • در هنگام ورزش، از محافظ دهان (mouth guard) استفاده کنید.
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code