همه چیز درباره پروتز کامل دندان

دندان‌ها ممکن است به دلایل مختلف از جمله کهولت سن و یا حوادت ناگوار از دست بروند. در این صورت باید از روش‌های جایگزین دندان استفاده شود. علم دندانپزشکی امروزه در این زمینه پیشرفت‌های بیشماری کرده است و انواع و اقسام روش برای جایگزین دندان از دست رفته قابل اجرا هستند. پروتز دندان از جمله رایج‌ترین و کاربردی‌ترین روش‌ها برای پر کردن جای خالی دندان از دست رفته به شمار می‌رود. می‌دانید که بخش اعظمی از زیبایی چهره انسان در گرو دندان‌های صاف و مرواریدی است بنابراین کمبود هر یک از آن می‌تواند بر زیبایی چهره شما اثر بگذارد.

پروتز کامل دندان چیست؟

پروتز دندان در واقع یک روش قابل اعتماد و مطمئن برای جایگزین کردن دندان‌هایی است که به دلایل گوناگون از دست رفته باشند. همچنین پروتز دندان در دسته‌بندی‌های متنوع قرار می‌گیرد و بسته به جاهای خالی دندان‎‌ها، موقعیت و شرایط فیزیکی شخص، نیاز دهان و… از یکی از آن‌ها استفاده می‌کنند. پروتز ثابت و پروتز متحرک دو نوع مختلف از پروتزهای دندانی محسوب می‌شوند. علاوه بر این، روکش‌هایی که پس از عصب‌کشی به منظور ترمیم و افزایش استحکام دندان‌ها استفاده می‌شوند نیز نوع دیگری از پروتز به حساب می‌آیند.

بنابراین زمانی که یک و یا حتی همه دندان‌های خود را از دست می‌دهید، می‌توانید به غیر از ایمپلنت برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته از پروتز نیز استفاده کنید. پروتز دندان از جمله درمان‌های دندانپزشکی است که طی چند جلسه کوتاه و بدون جراحی و درد می‌توانید نزد یک دندانپزشک ماهر انجام دهید.

پروتز کامل دندان

پروتز کامل دندان

نحوه استفاده از پروتز کامل دندان

استفاده از پروتزهای دندانی مخصوصاً برای افرادی که اولین بار است تجربه می‌کنند بسیار عجیب و غریب و احساس و تجربه جدید خواهد بود. بخش های مختلف دهان و زبان و لب باید کمی بگذرد تا بتواند با وجود پروتزهای دندان به روند عادی خود باز گردند. تولید بزاق و همچنین التهاب لثه‌ها در روزهای اول استفاده از پروتز بیشتر خواهد شد؛ اما نگران نباشید این روند موقتی و گذرا است زیرا زمانی که لثه‌ها به دندان‌های مصنوعی عادت کنند همه چیز عادی می‌شود.

پروتز کامل دندان

پروتز کامل دندان

مراقبت از پروتز کامل دندان چگونه است؟

هر درمانی که در جهت بهبود دندان‌های خود انجام می‌دهیم حتی اگر با بهترین امکانات و ماهرترین دندانپزشکان نیز انجام شده باشد نیز به مراقبت دارد. سعی کنید به محض در آوردن پروتزها از دهان خود، آن‌ها را سریعاً در یک جای نرم مانند لای حوله و یا داخل آب با دمای متعادل قرار دهید تا از ایجاد آسیب به آن‌ها جلوگیری شود. برخی از مواردی که باید آن‌ها را رعایت کنید به شرح زیر است:

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  ایمپلنت ساب پریوستئال

همیشه موقع خواب، پروتز کامل دندانی را بشویید

باید بدانید که پروتزها برای سالم ماندن نیاز دارند همواره در یک موقعیت مرطوب باشند. بنابراین هنگامی که آن‌ها در می‌آورید داخل یک ظرف آب قرار دهید. پروتزها را به هیچ عنوان داخل آب با دمای بالا قرار ندهید تا دچار تغییر شکل و تاب خوردگی نشوند. همچنین اگر سیم و یا ابزار دیگری به آن‌ها متصل است، هنگام صبح قبل از قرار دادن در دهان آن‌ها بشویید و سپس استفاده کنید. آبی که پروتزها را درون آن‌ها قرار می‌دهید باید عاری از هر گونه مواد شیمیایی و دیگر محلول های حساسیت‌زا برای دهان باشد.

حداقل روزی دو بار مسواک

همانند دندان‌های طبیعی باید از پروتزهای دندان نیز مراقبت کنید و آن‌ها را تمیز و پاکیزه و عاری از هر گونه تجمع پلاک نگه دارید. بنابراین مسواک زدن در طور روز حداقل روزی دو مرتبه و یا بعد از هر وعده غذایی الزامی خواهد بود. سعی کنید از خمیر دندان‌های مخصوص استفاده کنید و یا به طور روزانه از خمیر دندان استفاده نکنید تا باعث خراش روی پروتزها نشوند. همچنین مسواک‌های تهیه شده نیز دارای الیاف نرم باشند تا به دندان‌های مصنوعی آسیب نزنند.

پروتز کامل دندان

پروتز کامل دندان

به طور مداوم و مرتب برای معاینه به کلینیک بروید

هر چند وقت یک بار برای اینکه از صحت و وضعیت مطلوب پروتزها اطمینان حاصل کنید به دندانپزشک متخصص مراجعه و خیال خودتان را راحت کنید.

هنگامی که پروتزها را بر می دارید دهان خود را بشویید

برای اینکه بتوانید از پروتزهای دندان خود به خوبی مراقبت کنید باید نکاتی را رعایت نمایید که یکی از آن‌ها شستن جای پروتزها است. اکنون برخی دیگر از نکاتی که در این راستا باید دقت کنید را بیان می‌کنیم:

 • دهان خود را همیشه در بهترین شرایط بهداشتی نگه دارید.
 • دهان خود را با آب ولرم به همراه دهانشویه‌های مخصوص به خوبی بشویید.
 • رعایت بهداشت دهان و دندان کمک می‌کند تا پروتزهای شما سالم و لثه‌ها نیز دچار بیماری و التهاب نشوند.
 • همچنین در آخر از یک مسواک با برس نرم و راحت استفاده کرده و به آرامی دندان‌های خود را مسواک بزنید.
پروتز کامل دندان

پروتز کامل دندان

پروتز کامل دندان چه تفاوتی با پروتز پارسیل دارد؟

پروتزهای تکه‌ای و یا پارسیل نیز گونه‌ای از پروتزهای دندانی محسوب می‌شوند که در برخی موارد تفاوت‌های جزئی با پروتزهای کامل دارند. به عبارتی پروتز بخشی (پارسیل) در مقابل پروتز کامل قرار خواهد گرفت. بنابراین همان طور که از اسمش پیدا است پروتزهای پارسیل برای زمانی که شما نیاز به یک یا چند دندان دارید کاربرد دارد. دندان‌های طبیعی شما در این شیوه درمانی دست نخورده باقی مانده و تنها به تعدادی دندان مصنوعی نیاز خواهید داشت تا بتوانید از پروتز پارسیل استفاده نمایید.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  متخصص جراحی فک و صورت کیست؟

در واقع شما پروتز پارسیل را زمانی که هنوز برخی از دندان‌های طبیعی خودتان نیز وجود دارد می‌توانید جایگزین دندان‌های از دست رفته قرار دهید. بنابراین تعداد آن فرقی ندارد اما اگر تمام دندان‌های خود را از دست داده باشید پروتز پارسیل به درد شما نمی‌خورد و باید پروتز کامل را انتخاب کنید. اگر عین 32 دندان شما نیاز به پروتز داشته باشد را پروتز کامل و در صورتی که تنها برای تعدادی دندان از دست رفته نیاز به پروتز داشته باشید، آن را پروتز پارسیل و یا تکه‌ای می‌گویند.

پروتز کامل دندان

پروتز کامل دندان

مزایای پروتز کامل دندان

پروتزهای کامل دندان می‌تواند مزایای زیادی داشته باشند که به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • غذا خوردن و صحبت کردن با پروتزهای دندان در مقایسه با نبودن دندان بسیار راحت‌تر است.
 • پروتز دندان به شما لبخند زیبا را هدیه می‌دهد.
 • پروتز دندان می‌تواند به عنوان یک جایگزین مناسب و خوب به جای دندان‌های از دست رفته تلقی شود.
 • پروتزهای دندان و دیگر روش‌های علم دندانپزشکی این امکان را می‌دهد که حتی یک ردیف کامل دندان از دست رفته را نیز جایگزین نمایید.
 • پروتزها می‌توانند به صورت ثابت و یا متحرک قرار داده شوند.
 • پروتزهای متحرک را می‌توانید در صورت نیاز در آورده و آن‌ها بشویید و ضدعفونی کنید و مجدد سر جای خود بگذارید.
 • ظاهر دندان‌های خود را می‌توانید با مراجعه به دندانپزشک و انجام این روش‌های درمانی بهبود ببخشید.
 • بنابراین پروتزهای دندانی نه تنها جایگزین دندان‌های از دست رفته هستند بلکه برای ظاهر و زیبا سازی چهره نیز کمک‌کننده خواهد بود.
پروتز کامل دندان

پروتز کامل دندان

معایب پروتز کامل دندان

گاهی اوقات ممکن است برخی افراد با قرار دادن پروتزهای کامل دندان دچار عوارض و مشکلاتی شوند که به برخی از آنها اشاره می‌کنیم:

 • ایجاد حساسیت

وجود یک شی خارجی در داخل دهان ممکن است ناراحتی و حساسیت به وجود آورد. بنابراین بهتر است داروهایی که توسط دندانپزشک تجویز می‌شود را مصرف نمایید تا از شدت حساسیت بکاهید. همچنین تا مدتی غذاهای آبکی (سوپ) و سرد (بستنی) میل کنید تا پروتز دندان با محیط دهان سازگار شود و به آن عادت کند.

 • لق شدن دست دندان در دهان بیمار
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  بریج دندان و کاربردهای آن

در تعدادی از افراد، به دلیل تحلیل لثه یا تحلیل استخوان فک ممکن است دست دندان (پروتز کامل)، در دهان بیمار سفت نشده و بیمار کمی احساس لق شدگی آن ها را در دهان خود داشته باشد، با مراجعه به دندانپزشک خود میتوانید در جهت رفع مشکلات این چنینی گام بردارید.

 • ایجاد واکنش به مواد آلرژیک در بعضی افراد

در بعضی افراد ممکن است پروتزهای دندانی واکنش های آلرژیگ به همراه داشته باشد که در این صورت لازم است سریعا به دندانپزشک مراجعه کرده و از توصیه های او استفاده کنید.

پروتز کامل دندان

پروتز کامل دندان

سوالات متداول

 • آیا پروتز کامل دندان می‌تواند باعث اختلال در نحوه صحبت شود؟

نمی‌توان گفت که قرار دادن پروتز دندان خود باعث مشکلاتی در ادای درست کلمات می‌شود. در واقع کسانی که برای اولین بار از آن‌ها استفاده می‌کنند تا زمانی که عادت کنند ممکن است در صحبت کردن دچار مشکل شوند. جای نگرانی نیست چیزی طول نمی‌کشد تا زبان و لب‌ها با پروتزها سازگار شده و می‌توانید مانند همیشه صحبت کنید.

 • آیا پروتز کامل دندان بر روی غذا خوردن طبیعی ما اثر می گذارد؟

تا قبل از سازگاری و عادت کردن با پروتز کامل دندان ممکن است برخی افراد هنگام غذا خوردن مشکلاتی داشته باشند، اما بدانید که این مشکلات موقت هستند و در کمترین زمان عادی خواهد شد. ناگفته نماند که قطعا پروتزهای دندان دقیقا مانند دندان‌های طبیعی شما نمی‌شوند. دندان‌های طبیعی ریشه محکمی در بین استخوان‌های فک دارد در حالی که پروتزها این گونه نیستند. فرد می‌تواند با کمی تمرین نحوه غذا خوردن با دندان‌های مصنوعی را نیز بیاموزد.

 • امکان خوابیدن با پروتزهای کامل در دهان وجود دارد؟

بله، اما باید بدانید که مطمئن‌ترین کار این است که قبل از خوابیدن دندان‌ها را از دهان خود در بیاورید و در یک جای مرطوب قرار دهید. همچنین مزیت دیگری که در آوردن پروتزها در طول شب دارد، استراحت دادن و ترمیم استخوان فک و لثه‌ها است.

پروتز کامل دندان

پروتز کامل دندان

جمع بندی

انسان‌ها ممکن است به دلایل مختلف از داشتن نعمت دندان های سالم محروم شوند. پروتز دندان از جمله روش‌های درمانی برای جایگزین دندان از دست رفته به شمار می‌رود که یک روش رایج و مقرون به صرفه است. پروتز پارسیل یا تکه ای برای جایگزین تعدادی دندان و پروتز کامل دندان برای افرادی که تمامی دندان خود را از دست داده‌اند پیشنهاد می‌شود. پروتز دندان علاوه بر اینکه غذا خوردن و صحبت کردن را آسان‌تر می‌کند به زیبایی چهره کمک کرده و داشتن لبخندی دلنشین را ممکن میسازد.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code